Washington State University

Crew

Roster



Meet the Team


Here are the many hard working and dedicated coaches,

coxswains, and rowers that make up Washington State

University's Cougar Crew.

 

2017 - 2018

Coaches: 

Head Coach/ Varsity Men’s Coach:

Peter Brevick

 

Assistant Coach- Novice Men:

Woody Stark

 

Assistant Coach- Varsity & Novice Women:

Hugo Moon

 

 

Men's Team Roster

Key:

Varsity

Novice

 

 

 

 

Name

Years Rowed

Major/Minor

Hometown

 

Jacob Anderson

Third Year Oarsman

Architecture

Big Lake, WA

 

Alexander Ashton

Fourth Year Oarsman

Wildlife Ecology

Tahuya, WA

 

Sam Callan

Third Year Oarsman

Electrical Engineering

Walla Walla, WA

 

Sean Cornia

Third Year Oarsman

Computer Science

Woodinville, WA

 

Bjorn Elliot

Second Year Oarsman

International Business

Clinton, WA

 

Nate Endebrock

Third Year Oarsman

Astrophysics

Colbert, WA

 

Ramiro Gonzalez

Fourth Year Oarsman

Mechanical Engineering

Sunnyside, WA

 

Raquel Guerra-Lewis

Third Year Coxswain

Special Education

Snohomish, WA

 

Devon McCornack

Third Year Oarsman

Bioengineering

Moses Lake, WA

 

Daniel Moguel

Second Year Oarsman

Mechanical Engineering

Downey, CA

 

Zachary Morgan

Fourth Year Oarsman

Marketing

San Ramona, CA

 

John Michael Najarian

Second Year Oarsman

Civil Engineering

Bainbridge Island, WA

 

Ezekiel Nelson

Third Year Oarsman

Interior Design/Architecture

Jackson Hole, WY

 

Kyle North

Second Year Oarsman

Computer Engineering

Poulsbo, WA

 

Ridge Peterson

Third Year Coxswain

Economic Sciences/Marketing

Woodinville, WA

 

Alex Welch

Second Year Oarsman

Philosophy

Snohomish, WA

 

Conor Widmann

Second Year Oarsman

Mathematics and Education

Lake Stevens, WA

 

Trevor Zook

Second Year Oarsman

Architecture

Camas, WA

 

Jose Zuniga

Second Year Oarsman

Neuroscience

Arlington, WA

 

 

Jimmy Clark

First Year Oarsman

Business

San Mateo, CA

 

Juan Gabriel Secaria

First Year Oarsman

Undecided

University Place, WA

 

Joey Schweitzer

First Year Oarsman

MIS

Colville, WA

 

Harrison Mickle

First Year Oarsman

Electrical Engineering

Fall City, WA

 

Magnus Yoshimura

First Year Oarsman

Pre-Vet/Zoology

Camas, WA

 

Killian Koestner

First Year Oarsman

Finance

Pacific Grove, WA

 

Haylee Reynolds

First Year Coxswain

Kinesiology

Folsom, CA

 

 

Tanner Raymond

First Year Oarsman

Computer Science

Issaquah, WA

 

Jonathan George

First Year Oarsman

Architecture

Spokane, WA

 

Gunnar Newell

First Year Oarsman

Quantitative Economics

Selah, WA

 

Samuel Wagner

First Year Oarsman

Chemistry

Aberdeen, WA

 

Owen Cantenbury

First Year Oarsman

Biochemistry

Ellensburg, WA

 

Kevin Evans

First Year Oarsman

Computer Engineering

Silverdale, WA

 

Tristan Barnett

First Year Oarsman

Engineering

Kennewick, WA

 

Mataya Siemon

First Year Coxswain

Journalism

Bellingham, WA

 

Nathan Budke

First Year Oarsman

Accounting

Spokane, WA

 

Drew Setlur

First Year Oarsman

Economic Policy

Saratoga, CA

 

Zack Stelzner

First Year Oarsman

Electrical Engineering

Centralia, WA

 

Reign Hoban

First Year Oarsman

Sociology

Kapolei, HI

 

Blake Cornia

First Year Oarsman

Botany

Bellevue, WA

 

 

David Cruz

First Year Oarsman

Sports Medicine

Brewster, WA

 

Bradley Lee

First Year Oarsman

International Business

Honolulu, HI

 

Anthony Garcia

First Year Oarsman

Forestry

Oroville, WA

 

 

Women's Team Roster

Key:

Varsity

Novice

 

 

Alyx Powell

Third Year Oarsman

Microbiology

Kennewick, WA


 

Harlow Bronstein

Second Year Oarsman

Anthropology/Psychology

Pleasanton, CA

 

Hannah Wilson

Third Year Oarsman, First Year Coxswain

International Business

Auburn, WA

 

Becca Stern

Second Year Oarsman

Undecided

Seattle, WA

 

Lanee Hagen

Second Year Oarsman

Biology

Seattle, WA

 

Sara Burton

Second Year Oarsman

Political Science/Economics

Auburn, WA

 

Melissa Weatherhogg

Second Year Oarsman

Nursing

Des Moines, WA

 

Kiera Magrane

Second Year Oarsman

Bioengineering/Neuroscience

Redmond WA

 

Kyla Dolan

Second Year Oarsman

Viticulture and Enology

Tuxedo, NY

 

Grace Montgomery

Fourth Year Coxswain

Microbiology/Animal Sciences

Maple Valley, WA

 

Eilidh Brown

First Year Oarsman

Kinesiology

Edinburgh, Scotland

 

Kelly Corder

First Year Oarsman

Marketing

North Bend, WA

 

 

Haley Ferguson

First Year Oarsman

Foreign Languages

Richland, WA

 

Sara Holland

First Year Coxswain

Business/Communications

Redondo Beach, CA

 

Delaney Mathews

First Year Oarsman

Computer Science

Kent, WA

 

Desiree Mercado

First Year Oarsman

Sociology

Fullerton, CA

 

Shaylynn Morgan

First Year Oarsman

Mechanical Engineering

Battle Ground, WA

 

Morgan Smith

First Year Oarsman

Human Development

Wenatchee, WA

 

Anne Spellman

First Year Oarsman

Nursing

North Bend, WA

 

Jessica Stevens

First Year Oarsman

Zoology

Tustin, CA

 

Mary Glen Wilson

First Year Oarsman

Mechanical Engineering

Georgetown, KY

 

Kelsey Zweigle

First Year Oarsman

Psychology

Pullman, WA

 

Calendar

« November January »
December 2017
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31     
University Recreation, PO Box 641830, Washington State University, Pullman WA 99164-1830 | (509) 335-8732 | urecweb@wsu.edu